laboratuvar

Kalite Kontrol Laboratuvarı

Firmamızda üretilen tüm bezler laboratuvarımızda kalite kontrolden geçmektedir. Cihazlarımızın kalibrasyonları düzenli olarak yapılmaktadır. Laboratuvar bünyesinde bezlerin kopma testleri, yapışma testleri, kalınlık ve gramaj tayini, ısı altında bezin boyutsal değişimi, krimp (kıvrım) testi, iplikteki büküm tayini ve yönü, bezdeki rutubet tayini, tek tel iplik kopme testi, ısı altında iplikteki kısalma tayini testleri yapılmaktadır. Bu testlerden ayrı olarak dışarıdan bize gelen numune bezlerin iplik malzemesinin (polyester, polyamid..vb) tayini testleri de yapılmaktadır. Bezlerin test sonuçları Malzeme Test Formu olarak her ürün rulosuna eklenmektedir. Test cihazlarımız şunlardır:

Zwick 50 KN Çekme Cihazı

Zwick 50 KN Çekme Cihazı

50 KN (5 ton) kapasiteli Alman Zwick/Roell marka çekme test cihazının farklı loadcell ve malzeme bağlantı çeneleri ile bez kopma, iplik kopma ve yapışma testlerini gerçekleştirmekteyiz. Tüm testler dijital grafikleri ve basılı dokümanları ile kayıt altına alınmaktadır. Cihazın tüm kalibrasyonları vakti geldiğinde yetkili firmalar tarafından yapılmaktadır.

Video ekstansiyometre eklentisi ile uzama değerleri görüntü işleme (image processing) teknolojisi kullanılarak titizlikle hesaplanmaktadır.

Kauçuk Pişirme Presi

Kauçuk ile konveyör kord bezinin yapışma değerinin test edilmesi amacıyla laboratuvarımızda küçük bir kauçuk pişirme presi yer almaktadır. Üretilen her bez rulosundan alınan numune ile bu preste örnek bir kauçuk bandı hazırlanmakta ve katlar arası yapışma değerleri ölçülmektedir. Pres otomasyon kontrollü olup deney sırasında basıncı, sıcaklığı sabit tutabilmekte ve tanımlanan süre sonunda çenelerini açarak deneyi sonlandırabilmektedir.

Talep halinde müşterilerimizin kendi kauçuk hamurları ile kendi istedikleri sıcaklık - süre - basınç değerlerinde pişirme işlemi yapabilmekteyiz.

Kauçuk Pişirme Presi
İplik Isıl Büzülme Test Cihazı

İplik Isıl Büzülme Test Cihazı

İpliğin ısı altındaki kısalma oranını hesaplamakta kullanılan bu cihaz ile iplik giriş kalite kontrolü yapılabildiği gibi numune olarak bize gönderilen ham bezlerdeki ipliklerin kısalma oranlarını tayin edebilmekteyiz.

İplik Büküm Tayini Test Cihazı

Bükümlü ipliklerin birim uzunluktaki büküm (tur) değerini ve büküm yönünü tayin etmekte kullanılan bir cihazdır. Aynı zamanda özel büküm değerleri elde ederek ipliğin optimal mukavemet değerinin tespitinde de kullanılmaktadır.

İplik Büküm Tayini Test Cihazı
kalite kontrol

Diğer Cihazlarımız

Etüv, hassas terazi, kalınlık ölçme cihazı, gramaj kesim aleti, çelik cetvel, kumpas.